Belediye Başkanımız Cafer Özdemir İlimizdeki Okul Müdürleri ve Okullarda Çalışan Personel İle Bir Araya Geldi

 

  Programda Belediye Başkanımız Cafer Özdemir, 16 Nisan 2017 tarihinde yapılacak olan halk oylamasını ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini anlattı.

 

  Ak Parti Amasya İl Başkanı Mehmet Ünek, Belediye Başkan Yardımcımız Cengiz Erdem ve İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Güneş’in de bulunduğu Pirler Parkı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşen toplantıda konuşan Belediye Başkanımız Cafer Özdemir;

 

  “AK Parti Hükümeti olarak 2007 yılında yaptığımız referandumda birçok maddeyi değiştirerek anayasanın kalitesini arttırdık. Şimdi de önümüzde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini  için bir referandum var. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi hayata girdiğinde Cumhurbaşkanı, devletin ve yürütmenin başı olacak, yürütmedeki iki başlılık sona erecek. Mevcut anayasamızda Cumhurbaşkanımızın yetkileri sınırsız ama hiçbir şekilde yargılanamıyor. Yeni sistemle birlikte Cumhurbaşkanı hem meclise hem de millete karşı sorumlu hale gelecek. Kısacası Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini ile birlikte yetki kullanıp sorumlu olmayan hiçbir makam ve kişi kalmayacak. Cumhurbaşkanının partisiyle ilişkisi kesilmeyecek. Böylelikle siyasal katılım hakkına getirilen engel ortadan kalkacak. Bir diğer önemli yenilikte ülkenin güvenliğiyle ilgili kararların daha hızlı alınabilecek olması. Bu ve bunun gibi birçok yenilik Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini ile birlikte hayata geçecek. “ dedi.


Oluşturulma Tarihi : 20.03.2017