Belediye Başkanımız Cafer Özdemir, “Sütte Soğuk Zincirin Sağlanması ve Kalitenin Arttırılması” Konulu Çalıştaya Katıldı

 

  Belediye Başkanımız Cafer Özdemir, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Orta Karadeniz Kalkınma Ajansının ortaklaşa olarak The Apple Palace Otelde düzenlediği “Sütte Soğuk Zincirin Sağlanması ve Kalitenin Attırılması” konulu çalıştaya katıldı.


  The Apple Palace Otelde düzenlenen çalıştaya Vali Salih Işık, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Lokman Gültekin, kurum amirleri ve üniversitelerden öğretim üyeleri katıldı.


  Saygı duruşu ve istiklal Marşı ile başlayan programda ilk olarak sinevizyon ile çalıştayın detaylı anlatımı ve tanıtımı yapıldı. Ardından Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Lokman Gültekin bir konuşma yaparak, toplumun bilinçlendirilmesi ve süt tüketiminin artırılması yönündeki bu çalıştayın faydasından bahsetti. OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen ise, sağlığın yaşam boyu korunması için yeterli ve dengeli beslenmede süt ve süt ürünleri tüketiminin büyük öneme sahip olduğunu belirterek, Amasya’daki sütçülük sektöründeki sorunların değerlendirileceği ve iki gün sürecek çalıştay hakkında detaylı bilgiler verdi.


  Konuşmaların ardından Vali Salih Işık ve Belediye Başkanımız Cafer Özdemir, çalıştaya katkılarından ötürü katılımcılara çiçek takdim ettiler.


Oluşturulma Tarihi : 20.04.2017