‘‘Heyy! Büyükler Trafik Kurallarına Uyun, Biz Çocuklara Örnek Olun’’

 

  Ülkemizde de her yıl Mayıs ayının ilk Cumartesi günü "Uluslararası Karayolu Trafik Güvenliği Günü", bu günü takip eden hafta da "Karayolu Trafik Haftası" olarak kutlanmaktadır.

 

   Bu yılki etkinlikler Heyy! Büyükler Trafik Kurallarına Uyun, Biz Çocuklara Örnek Olun” sloganı ile “Trafikte Çocuklar Güvende” kapsamında 05 – 11 Mayıs 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

 

  Amasya İl Emniyet Müdürlüğünce Belediye Kültür Merkezi’nde organize edilen 2018 Trafik Haftası programına Amasya Valisi Dr. Osman Varol, Belediye Başkanımız Cafer Özdemir, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, İl Emniyet Müdürü Fahri Bulut, İl Jandarma Komutanı Albay Selami Akşit, kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri, emniyet mensupları, yük ve yolcu taşımacılığı yapan kuruluş temsilcileri ve vatandaşlarımız yer aldı.

 

   Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başladı. Programın açılış konuşmasını yapan Trafik Şube Müdürü Ömer KAPSAL, Trafik Haftası kapsamında yapılan çalışmalar ve ilimizde trafik sorunlarının azaltılmasına yönelik projeler ile ilgili bilgiler aktardı.

 

  Ardından trafik kazasında yaralanan bir vatandaş, yaşadığı hayat tecrübesi ve trafikte uyulması gereken kurulların ne denli önemli olduğunun önemine dikkat çekti.

 

  Amasya Valisi Dr. Osman Varol programda yapıtı konuşmada; ‘‘Sürücü hatalarını azaltmanın en büyük yöntemi de eğitim. Ancak belli bir yaştaki bireylerimize bu eğitimi vermek biraz daha zor olabilmekte. Bunun için en ideal kesim çocuklarımız. Çocuklarımız artık ailelerini etkileyebilecek güçte. Çocuklarımızı iyi bir şekilde yetiştirebilirsek gelecekte de trafik sorununda ciddi bir azalma yaşanacaktır’’ dedi.

 

  Programın devamında, karayolu ve trafik güvenliği ile “Trafik Şube Müdürlüğü’nün Çalışmaları” hakkında sinevizyon izlendi. Trafik Haftası nedeniyle düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilerimiz eserlerini seslendirdi. Anaokulu ve işitme engelli çocuklarımız “Trafikte Çocuklar Güvende” konulu karaoke gösterisi düzenledi.

 

  Programda daha sonra Amasya Valisi Dr. Osman Varol, Belediye Başkanımız Cafer Özdemir ve protokol üyeleri, trafikteki örnek davranışlarından ötürü taksi ve minibüs şoförlerine plaket, yarışmalarda dereceye giren öğrencilerimize de ödüllerini verdi.

 

  Programın sonunda Amasya Valisi Dr. Osman Varol, Belediye Başkanımız Cafer Özdemir ve katılımcılar ve öğrencilerimizle birlikte Jandarma, Emniyet, Zabıta ve Karayolları tarafından hazırlanan stantları ilgiyle gezerek bilgiler aldı.

 

 

Oluşturulma Tarihi : 09.05.2018