Ramazan’ın İlk İftar Topunu Belediye Başkanımız Cafer Özdemir Ateşledi


  Ramazan ayı boyunca iftar ve sahur saatlerinde tarihi Harşena Kalesi'ne çıkarak konser veren Belediye Bandosu, 154 yıllık geleneği bu yıl da devam ettirdi.

 

  İftar ve sahur vakitleri öncesi kaleden konser veren Belediyesi Bandosu, bu yıl parçalarını terörle mücadele eden güvenlik güçleri için seslendirdi.

 

  Otobüsle Harşena Kalesi'ne çıkıp patika yolda ilerledikten sonra top kulesinin önüne gelen Bando Şefi Hakan Dinçer ve arkadaşları bu yıl şarkı isteklerini kabul etmeyip terörle mücadele eden askerimize, polisimize ve Filistin’e destek olmayı kararlaştırdı. Kahramanlık türküleri ve mehter marşı çalan bando, nöbet tutan askerlere de selam gönderdi.

 

  Geleneksel konseri izleyen ve bando ekibini davranışlarından dolayı kutlayan Belediye Başkanımız Cafer Özdemir, “Bando takımımız repertuarını yenilemesi özellikle son zamanlarda ülkemizde sürdürülen terörle mücadele noktasında hatta sınır ötesindeki yapılan mücadelede milletimizin duygularını, hissiyatlarına ortaya çıkarıyor. Güzel bir karar almışlar, ben de kendilerini canı gönülden tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

 

  Belediye Başkanımız Cafer Özdemir, Harşena Kalesi'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, elektriğin olmadığı dönemlerde vatandaşlara, iftar ve sahur vakitlerinin yaklaştığının bu yolla hatırlatıldığını söyledi.

 

  Kentte 154 yıldır sürdürülen geleneği yaşattıklarını ifade eden Belediye Başkanımız Cafer Özdemir;

 

  "Amasya'da uzun zamandır sürdürülen bir geleneği devam ettirmek için bu yıl da Harşena Kalesi'ne çıktık. Bandomuz iftar ve sahur vaktinden önce kaleye çıkarak seslendirdikleri güzel parçalarla iftar ve sahur vaktinin geldiğini vatandaşlara müjdeliyor. Amasya'da ramazan gelenekleri yaşatılıyor ve coşkulu bir şekilde geçiyor. Ben bandomuzdaki arkadaşlara teşekkür ediyorum, gece gündüz demeden ellerindeki müzik aletleriyle bu kaleye çıkıyorlar ve bu geleneği devam ettiriyorlar.

 

  Amasya'daki ramazan etkinliklerinin, şehrin tarihi yapısına ve aslına uygun icra edildiğini vurgulayan Özdemir, Ramazan ayında bütün vatandaşlarımızı bu nostaljiyi ve coşkuyu yaşamaları için Amasya'ya bekliyoruz, buyursunlar gelsinler bu güzellikleri hep beraber yaşayalım." dedi.

 

  Bir buçuk asırdır kullanılan topu Belediye Başkanı Cafer Özdemir'in ateşlemesinin ardından Amasyalılar orucunu açtı.

 

Oluşturulma Tarihi : 17.05.2018