Ödüllü Fotoğraf, Şiir ve Karikatür Yarışmalarına Yoğun İlgi

 

  Kültür ve sanata verdiği değerle her zaman sanat ve sanatçının yanında olan Amasya Belediyesi, bu yıl yine sanata gönül verenleri fotoğraf, şiir ve karikatür yarışmalarında buluşturdu.


 Amasya Belediyesi, kültürel etkinlikleri kapsamında düzenlemiş olduğu yarışmalarla, şehrin tanıtımına katkı sağlamanın yanı sıra çeşitli sanat dallarının desteklenmesi hususunda örnek olmaya devam etmektedir. Bu yarışmalar sonucunda yurdumuzun edebiyat ve sanatsal alanlarına yeni eserler kazandırılmaktadır. Değişik konularla her yıl sanatçılar tarafından yakinen takip edilen yarışmalara, geçen yıllarda olduğu gibi bu yılda ilgi büyüktü.


  Amasya Belediyesi tarafından organize edilen Fotoğraf, Şiir ve Karikatür yarışması başvuruları 11 Nisan 2017 Salı günü itibari ile sona ermiştir.


 “Keşfedilmemiş Amasya”  konusuyla her yıl olduğu gibi bu yıl da Amasya’nın farklı yönlerinin tanıtılmasını amaç edinen 8. Ulusal Cavit Öztürk Fotoğraf yarışmamıza ilgi büyüktü. 430 yarışmacının 1467 eserle katıldığı yarışmamız, katılımcı ve eser sayısı bakımından kategorisinde Türkiye’nin en prestijli fotoğraf yarışması olma özelliğini devam ettirdi.


  Bu yıl 8. si düzenlenen Ulusal Cavit Öztürk Fotoğraf yarışmasında; birinciliği elde eden esere 5,000, ikinciye 3,500, üçüncüye 2,500  ve her biri 1,000'er  TL olarak belirlenen 3 adet mansiyon ödülü verilecektir.


  Amasya Belediyesi’nin bu yıl  7. kez düzenlediği diğer bir yarışma ise ‘Ulusal Amasyalı Mihrî Hatun Şiir Yarışması. Aruz Vezni, Hece Vezni ve Serbest dal olmak üzere 3 kategorinden oluşan şiir yarışmasına katılım Hece dalında 370Serbest dalda 758 ve Aruz dalında 123 şiir olmak üzere 1251 eserden oluşmaktadır. Her kategoride birinciliği elde eden şiire 5,000, ikinci şiire 3,500, üçüncüye 2,500 TL ve her biri 1,000’er TL’den 9 adet mansiyon  ödül verilecektir.


  Karikatür alanında önemli bir marka haline gelen ve bu yıl 8. kez yeni yeteneklere kapı aralayan Uluslararası Karikatür yarışması şehrimizin gerek yurt içi gerekse yurt dışında farklı sanat dallarıyla tanıtımını sağlamaya devam ediyor. Bu yıl yarışmaya yurt içi 297 sanatçı, 583 eser ile yurt dışı ise 61 sanatçı 206 eseri ile katılmıştır. Toplamda 358 katılımcı ve 789 eser yer almaktır.


  8.Uluslararası Karikatür Yarışmasına yurt dışı katılımın sağlandığı ülkeler; Avusturya, Brezilya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Çin, Endonezya, Filipinler, Hırvatistan, İrlanda, Karadağ, Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Küba, Makedonya, Mısır, Myanmar, Özbekistan, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovenya ve Ukrayna.


  8.Uluslararası Karikatür Yarışması’nda birinciye 5,000, ikinciye 3,500 üçüncüye 2,500 TL ile 1,000’er TL olarak belirlenen 3 adet mansiyon ödülü ve 750'şer TL olarak belirlenen 3 Adet 18 Yaş Altı Özendirme para ödülü verilecektir.


  Amasya Belediyesi olarak yıllardır devam eden yarışmalarımıza katkı ve katılımda bulunan sanatçılarımıza teşekkür ediyoruz.


  Yarışma sonuçları  yarışma şartnamelerinde belirtilen tarihlerde www.amasya.bel.tr adresinden açıklanacaktır.


Oluşturulma Tarihi : 13.04.2017