Karakucak Geleneği Sürdü

  12-22 Haziran Amasya Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat Etkinlikleri kapsamında Amasya Belediye Başkanlığı himayesinde düzenlenen  Geleneksel Karakucak Güreşleri her yıl olduğu gibi bu yıl da ilgiyle izlendi. Yaklaşık 250 sporcunun katıldığı ve büyük mücadelelerin yaşandığı güreşte Fatih Atlı'yı altın puanla yenen Fatih Kambur, başpehlivan oldu.

 

  12 Haziran Şehir Stadyumu'nda gerçekleşen ve renkli görüntülere sahne olan organizasyonu Vali Dr. Osman Varol, Garnizon Komutanı Zafer Uğur, Belediye Başkanımız Cafer Özdemir, protokol üyeleri ve çok sayıda güreş sever izledi.

 

 Müsabakaların sonunda başarılı pehlivanlara ödüllerini vererek tebrik eden Belediye Başkanımız Cafer Özdemir, geleneksel karakucak güreşleri ile ata sporu güreşi gelecek kuşaklara sevdirmek için bu tür organizasyonlara önem verdiklerinin altını çizdi.

 

 Gazetecilere yaptığı açıklamada, her yıl düzenledikleri ve geleneksel hale gelen karakucak güreşlerinin Amasya ile özdeşleştiğini vurgulayan Belediye Başkanımız Cafer Özdemir,

 

 “Ata sporumuz olan güreşi gençler arasında sevdirmek ve toplum içerisindeki bilinirliğini kaybetmemesi için bu tür organizasyonları düzenliyoruz. Organizasyonumuz bu yıl da coşkulu bir şekilde gerçekleşti. Halkımızın güreşe olan ilgisini ve başarılı sporcularımızı meydanda görmek, ne kadar çok anlamlı bir organizasyon yaptığımızı bizlere bir kez daha gösterdi.Yağlı güreşte Kırkpınar neyse karakucakta da Amasya'da odur. Anadolu'nun şu andaki en büyük karakucak organizasyonu ilimizde düzenleniyor. Güreş müsabakalarımız dostluk içinde geçti, emeği geçen ve katkıda bulunan tüm kalıtımcılara teşekkür ediyorum.”ifadelerini kullandı.


Oluşturulma Tarihi : 09.07.2017