OKA Mali Destek Programları Tanıtım Toplantısı Gerçekleşti

 

 

   Amasya Belediyesi Kültür Merkezinde düzenlenen OKA Mali Destek Programları Tanıtım Toplantısına Amasya Valisi Sn. Dr. Osman Varol, Belediye Başkanımız Cafer ÖZDEMİR, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin ORBAY, OKA Genel Sekreteri Mevlut ÖZEN, protokol üyeleri, kurum müdürleri ve personeller yer aldı.

 

   Belediye Başkanımız Cafer ÖZDEMİR yaptığı konuşmada şunları kaydetti: ”İlimizin değerli yöneticileri, ev sahibi olarak hepinize hoş geldiniz diyorum. Kalkınma ajansları, şehirlerin kalkınması ile ilgili sürdürülebilir projelerin yürütülmesi ve bölgesel rekabetin arttırılması anlamında çok isabetli kurulmuş kurumlardır. En önemlilerinden biri de Samsun merkezli Orta Karadeniz Kalkınma Ajansıdır. OKA, bu zamana kadar sürdürdüğü projeler içerisinde kaynakları en iyi kullanan en çok proje üreten ve Bakanlığın da takdirini kazanan bir ajans haline geldi. Bundan dolayı da Genel Sekreterimiz ve çalışma arkadaşlarımızı tebrik ediyoruz. Özellikle ilimizi ilgilendirdiği için turizm altyapısında küçük ölçekli yatırımlarla ilgili programı çok önemsiyoruz. Geçmiş yıllarda yapılan teklif çağrılarında bölgedeki dört ilimiz en başarılı çalışmalara imza atan iller haline gelmiştir. Geçmişteki elde ettiğimiz başarıların daha da üstüne çıkılacağına inanıyorum. Katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum.” dedi.

 

   Toplantının Amasya için önemine dikkat çeken Amasya Valisi Sn. Dr. Osman VAROL, yaptığı değerlendirmelerde şunları kaydetti: “Bugün burada 2018 Yılı Hibe Çağrısının Tanıtım Toplantısında sizlerle birlikte olmaktan memnuniyet duyuyorum. Öncelikle hepinizi saygı, sevgi ve muhabbetle selamlıyorum.


   Kalkınma Ajansları bölgesel gelişmeyi etkin bir şekilde gerçekleştirmek amacıyla, işin sahadan veri toplanmasından başlayıp projelerin doğrudan hayata geçirilmesine kadar olan aşamalarda görevler ve misyonlar üstlenen bu konuda çok anlamı çalışmalar yürüten kurumlardır. Bölgesel kalkınmaya çok ciddi hizmetler yapabilen bu kuruluşlar, bölgemizde çok ciddi yatırımlar yapmaktadırlar. Kullanılacak kaynakların bir kısmı turizmin geliştirilmesine yönelik küçük ölçekli altyapı projelerinin destekleneceği bir programdır. Diğeri ise, OSB’lerde ortak üretim altyapısının iyileştirilmesine yönelik bir programdır. Buraya 4 ilden sunulacak projelerin adil bir şekilde yarışması sonucunda eminiz ki bu program, bölgemizin kalkınması anlamında çok büyük katkılar sağlayacaktır.  Amasya özelinde konuyu değerlendirirsek, bizim 2 rolümüz var. Biri, kalkınma ajansının yönetimindeyiz, diğer taraftan da bir ilin yöneticisi olarak buranın kalkınması için çok büyük bir çaba sarf ediyoruz. Bizler bu iki yönümüzle bu hibe programının başarılı olmasını çok istiyoruz. Ayrıca bundan Amasyamızın çok doğru bir şekilde istifade etmesi ve iyi sonuçlar alması için tüm gayretimizi göstereceğiz. İki konunun da ilimize çok ciddi şekilde hitap ettiğini belirtmek istiyorum. Amasya ciddi bir turizm şehridir. Türkiye’de turizm şehri olduğunu kabul ettirmiş bir şehirdir. İlimizde Kalkınma Ajansının desteğiyle yapılmış birçok çalışma bulunmaktadır. Ben bu hibe programıyla da ilimize çok anlamlı çalışmalar yapılacağına inanıyorum. Turizm önceliğimiz, bu konuda atağa kalkmamız gerekmektedir. Bu teklif çağrısının da buna ciddi katkı sağlayacağını düşünüyorum. Diğer taraftan OSB’ler de ilimizin genel olarak üzerinde durduğumuz ciddi konularındandır. Malumunuz 4 tane OSB’miz var, bunlar gelişimlerine devam ediyor. Ben bu kapsamda onların da ciddi projelerle programdan istifade edeceğini düşünüyorum. Bu toplantıya katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Tanıttığımız hibe programının ilimiz, bölgemiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.” dedi.

 

   Konuşmaların ardından OKA Genel Sekreteri Mevlut ÖZEN tarafından 2018 Yılı Teklif Çağrısı Tanıtımı sunumunun yapılmasıyla program sona erdi.

Oluşturulma Tarihi : 28.12.2017