Başkan Sarı, Tamim Töreni'ne Katıldı


Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 22 Haziran 1919’da Amasya Genelgesi’ni ilan ettiği anlar temsili olarak canlandırıldı. Saraydüzü Kışlası’nda düzenlenen törende Valimiz Sayın Mustafa Masatlı, Belediye Başkanımız Mehmet Sarı, Tugay Komutan Vekili Albay Suat Kızılçelik tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu. Saygı duruşu yapılması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Amasyalı tiyatrocular Amasya Tamimi'nin ilan edilişi temsili olarak canlandırdı. Atatürk’ü canlandıran tiyatrocunun "Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır" ifadeleri izleyenleri gururlandırdı.

12-22 Haziran Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat Festivali etkinliklerinin bu yıl "Kurtuluştan kuruluşa" temasıyla kutlandığını belirten Belediye Başkanı Sarı, Amasya’nın Cumhuriyet'in felsefesinin, fikirlerinin oluştuğu, özgürlük meşalesinin ateşlendiği kent olduğunu söyledi.

Başkan Sarı “Amasya'dan tüm ülkeye ilan edilen tamim kararlarının, Türk milletini bağımsızlık ve milli egemenlik savaşına çağıran bir uyanış olduğunu söyledi. Amasya Tamimi'nin, milli egemenliği ve tam bağımsızlığı esas alan Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini atan ilk kuruluş belgesi olduğunu belirten Sarı, “Amasya Tamimi, bu büyük mücadele azminin dayandığı ruh ve şuuru ortaya koymuştur. İşte bu temel üzerinde yükselen Cumhuriyetimiz gelecek ideallerine bugün her zamankinden daha yakın” diye konuştu.  

Tamimde yer alan "Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır" hükmünün, tüm ülkeyi içine alacak bir kuruluşu hedeflediğini söyleyen Başkan Sarı mesajının devamında, “Tarih sahnesinden silinmesi kararlaştırılmış aziz milletimiz, bu hükme uygun olarak bağımsızlık yolunda azim, inanç ve cesaretle büyük bir mücadeleyi göze almış, bu yolda bedeller ödemiş ve egemen güçlerin kendisine biçtiği kaderi değiştirmiştir. Amasya Tamimi'nin 102. yıl dönümünü idrak ettiğimiz bugün, milletimiz, aynı ruh ve şuurla, ülkemizin, dünyanın en güçlü ve en itibarlı ülkeleri arasında yer alması için tarihi yürüyüşünü sürdürmektedir. Bu düşüncelerle, Amasya Tamimi'nin yayınlanışının yıl dönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını rahmet, minnet ve şükranla anıyor, bütün Amasyalı hemşehrilerimi sevgiyle selamlıyorum” ifadelerini kullandı.