‘Cumhuriyet Rejiminin Kurulmasına Vesile Olan Bu Şehir, Mutlu Olmayı En Çok Hak Eden Şehirlerden Biri’


12-22 Haziran Amasya Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat Festivali etkinlikleri çerçevesinde Belediye Konservatuarı tarafından düzenlenen Türk Sanat Müziği Konseri müzikseverlere keyifli saatler yaşattı. Festival coşkusuna Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, Başkan Başdanışmanı Ahmet Yenihan, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Şahin, Başkan Danışmanı Muammer Tufanoğlu, İl Protokolü, birim müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

‘Cumhuriyet Rejiminin Kurulmasına Vesile Olan Bu Şehir, Mutlu Olmayı En Çok Hak Eden Şehirlerden Biri’
Kültür ve Sanat şehri olan Amasya’yı hak ettiği noktalara getirebilmek için çalışmalara devam ettiklerini söyleyen Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı konuşmasında şunları kaydetti;
“12 Haziran’ın Amasya için ehemmiyeti çok büyük, eğer 1919’da 12 Haziran’ı Amasyalı mutlu bir şekilde onur ve davranışlar ile karşılamamış olsaydı bizler burada olamazdık. Samsun’a gelen o gemi ve daha sonra 12 Haziran’da Cülustepe’de Amasya Müftüsü Tevfik Efendi, Abdurrahman Kamil Efendi ve Amasya’nın 53 tane yiğidi korkulu bir gecenin ardından heyecanla birini bekliyordu. Altın sarısı saçları masmavi gözleri, şimşek gibi bakışları ile bir kahraman geliyor ve Amasya Müftüsü Tevfik Efendi o büyülü cümlesini söylüyor ‘Paşam, bütün Amasya emrinizdedir, gazanız mübarek olsun‘ diyor ve o yiğit kahramanı, bugünleri bizlere armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Amasya halkı bağrına basıyor. 12 Haziran Türk milletinin kurtuluşu, Türk milletinin yeniden var oluşu, Türk milletinin yeniden doğuşu ve Türk milletinin yeniden dikilişidir. Bizler o günün anısına Gazi Paşa’mızın bu mirasını şehrimize teşrif edişinin anısına 12-22 Haziran sürecinde 10 gün boyunca birlik ve beraberlik içinde kutluyoruz. Ayrım gayrım yapmadan camiye giden de cem evine gidende örtülüsü de açığı da yolda gezen de çalışan da Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşlarına bu günler için bir müteşekkir borçludur. Ruhları şad, mekanları cennet olsun deme yiğitliğini herkes göstermelidir. Bu mutluluk onların bize armağanıdır. Biz de Amasyalılar olarak bu armağanı ilerde torunlarımıza, çocuklarımıza yaşatabilmek için önce kendimiz yaşamalıyız. Bize Atatürk ilkeleri her zaman ışık olarak yetecektir ve biz bu duruşumuzla dünya ülkeleri arasında yerini alıp tavrını koyan bir milletiz. Bizler bu şuurda olduğumuz sürece ezan susmaz, bayrak inmez, bu vatan bölünmez ve parçalanamaz. Düzenlediğimiz festival, şölenler ve konserlerle Amasya halkına keyifli anlar yaşatmaya devam edecek. Amasya’yı kültür ve sanat şehri yapmak gibi bir hayalimiz var. Ve biz bu hayalimizden bir an olsun vazgeçmiyoruz. Hemşerilerimize 12-22 Haziran şuurunu yaşatmak için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Biliyorsunuz 2 gün sonra burada Zara konserimiz var. Tüm Amasyalı hemşerilerimizi buraya davet ediyoruz. Amasya mutlu olmayı en çok hak eden şehirlerden biri. Gelenlerden teşekkür alıyoruz. İstediğiniz sokağa girin tertemizdir. Türkiye’nin en ucuz suyunu kullanıyoruz. Elektriğimizin üçte birini kendimiz üretiyoruz. 2021-2022 yıllarında ülkemizde 7 ödül aldık. Projelerimizle Türkiye’de çok önem arz eden ödüller bunlar. Sizlerden aldığımız dua bize yeter de artar bile. Amasya adına alıyoruz ödüllerimizi, sev Amasya’yı sevsin seni Amasyalı diyorum. Sağlık sıhhat diliyorum her şey gönlünüzce olsun.” dedi.