GAZİ PAŞA’NIN AMASYA’YA GELİŞİ CÜLUS TEPEDE CANLANDIRILDI


GAZİ PAŞA’NIN AMASYA’YA GELİŞİ CÜLUS TEPEDE CANLANDIRILDI

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 12 Haziran 1919’da Amasya’ya teşrif ettiği tarihi anlar tiyatro sanatçıları tarafından temsili olarak canlandırıldı.


19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkarak Milli Mücadele’nin meşalesini yakan 9. Ordu Müfettişi Mustafa Kemal’in, 12 Haziran 1919'da geldiği Amasya’nın Cülus tepe mevkiisinde Müftü Hacı Hafız Mehmet Tevfik Efendi’nin öncülüğündeki heyet tarafından ‘Paşam, bütün Amasya emrinizdedir, gazanız mübarek olsun!’ sözleriyle karşılandığı, halkın desteğini ardına aldığı anlar o günkü heyecana yakışır şekilde tiyatro sanatçıları tarafından sahnelendi. Gazi Mustafa Kemal Paşa’yı canlandıran oyuncunun aracından halkı selamladığı anlar Amasyalılar tarafından uzun süre alkışlandı. Milli Mücadele’nin sembolü ve Türkiye Cumhuriyeti’nin doğum belgesi niteliğindeki Amasya Tamimi’nin imzalanışının 104. Yıldönümünde canlandırılan temsili karşılama törenine Amasya Valisi Mustafa Masatlı, AK Parti Amasya Milletvekilleri Haluk İpek, Hasan Çilez, CHP Amasya Milletvekili Reşat Karagöz, Garnizon Komutanı Tuğg. Mehmet Fatih Ören,  Amasya Belediye Başkanı Dr. Bayram Çelik, protokol üyeleri ve Amasyalılar katıldı. Temsili karşılama töreninin ardından düzenlenen “Atatürk ve Bayrağa Saygı Korteji” ile şehir turu yapıldı. 


‘ETKİNLİKLERE HER YIL Kİ COŞKUNUZLA, BU YILDA GÜÇ KATACAĞINIZA EMİNİM’

Kortejin ardından Yavuz Selim Meydanı’nda düzenlenen resmi açılış töreninde konuşan Amasya Belediye Başkanı Dr. Bayram Çelik şunları kaydetti; “Hepinizin malumu olduğu üzere Cumhuriyetimizin 100.yılını tamamlamaya sayılı günler kaldı. O yüzden bu yıl ki Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat Festivalimiz her yıldan daha anlamlı ve daha önemli. Her yıl festivalle birlikte kültür-sanat etkinlikleri düzenliyoruz. Bu etkinliklere her yılki coşkunuzla bu yılda güç katacağınıza eminim. Çünkü sizler bu programların davetlisi değil sahibisiniz. Ancak sizinle birlikte amacına ulaşacak ve anlam bulacaktır. Yine de tüm Amasyalı hemşehrilerime büyük emeklerle hazırlanan festival programımıza davet ediyorum. Bu kutlamalarda her ne kadar gülüp eğleniyor gibi görünsekte, aslında bizler her yıl Büyük Önder Türk’ün ışığı Mustafa Kemal Atatürk’e 104 yıl önce verdiğimiz; Bütün ‘Amasya Emrinizdedir Paşam’ sözünü tazeliyor ve yineliyoruz. Amasya’dan yükselen ‘milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır’ sesiyle birlikte biz onun ‘Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır’ sözüne de yürekten inanıyor ve yine tüm dünyaya ilelebet bu topraklarda olacağımızı her yıl ilan ediyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, ona umut ve güç olan Amasyalı ecdadımızı, İstiklal Mücadelesinin tüm gazileri, şehitleri rahmet ve minnetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum” dedi.


Daha sonra Amasya Valisi Mustafa Masatlı da günün anlamına ilişkin bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmaların ardından çeşitli etkinliklerin sergilendiği festival programı hatıra fotoğrafı çektirilmesinin ardından son buldu.