MÜZELER YAZ SEZONUNDA ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR


Türkiye’nin en önemli kültür başkentlerinden biri olan Amasya’nın eşsiz koleksiyonlara ev sahipliği yapan Şerefeddin Sabuncuoğlu Cerrahi ve Tarihi Tıp Müzesi, Hüsn-i Hat Müzesi ve Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi yaz sezonunda ziyaretçilerini bekliyor. Amasya Belediyesi; çağdaş müzecilik anlayışıyla daha iyi hizmet vermek, ziyaretçilerin ilgisini müze ve ören yerlerine çekmek amacıyla müzelerde yenileme, çevre düzenlemesi, peyzaj çalışmaları, etiketleme, bilgi panoları, teşhir tanzim çalışmaları ile birlikte bakımlar gerçekleştirdi. 


‘TURİZM AÇISINDAN AMASYA’MIZ ÇOK BÜYÜK BİR POTANSİYELE SAHİP’

Belediye’ye bağlı müzelerin farklı özelliklere sahip olduğuna dikkat çeken Amasya Belediye Başkanı Dr. Bayram Çelik açıklamasında şunları kaydetti;

 “Müzelerimiz hem mimarisi hem de içeriği ile dünyada eşi benzeri olmayan kültür varlıklarına ev sahipliği yapıyor. Kadim şehrimiz her bir müzesi ve tarihi kalıntıları ile beraber bir açık hava müzesidir. Mesela İlhanlı Dönemi'nden günümüze ulaşan tek eser olan Şerafeddin Sabuncuoğlu Tıp ve Cerrahi Müzesi misafirlerimiz tarafından yoğun ilgi görüyor. Müzelerimiz, şehrimize yaydığı enerjisi ile tarih kokan bir Amasya’yı vatandaşlarımızın önüne seriyor. Bu eserleri korumak, kollamak ve en iyi şekilde tanıtmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tarihe ev sahipliği yapan müzeler, yaşayan mekanlardır. Sadece bir dört duvar değildir. Bundan dolayı müzeler ziyaretçileri ile anlam kazanır. Şehrimizin kimliğini yansıtan, tarihini ve kültürünü anlatan birbirinden önemli müzelerimiz her sezon yerli yabancı binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Turizm açısından Amasya’mız çok büyük bir potansiyele sahip, el birliğiyle koruyarak, geliştirerek hedeflerimize ulaşacağız. Halkımızı, tarih severleri ve her yaştan insanı, müze ve ören yerlerimize bekliyoruz” dedi.